GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservis 11334424
*
nr 1133 4424
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Matservis, ca 70 delar, Arthur Percy (1886-1976), "Tibet", Gefle
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 oktober 2017
kl 20:12:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/9 08:14:52
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle matservis mattallrik mattallrikar svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
3115 Matservisdelar
26 delar, Höganäs, 1970-tal. Diameter: 16-24 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:59
*
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Läs mer om Arthur Percy
nr 1133 4424
Arthur Percy
(1886-1976), Sverige
Matservis, ca 70 delar, Arthur Percy (1886-1976), "Tibet", Gefle
Arthur Carlsson Percy, svensk målare och formgivare född i Vickleby på Öland 1886, död 1976.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 oktober 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/9 08:14:52 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Arthur Percy
Arthur Carlsson Percy, svensk mÃ¥lare och formgivare född i Vickleby pÃ¥ Öland 1886, död 1976.Läs mer om Arthur Percy
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: arthur percy gefle matservis mattallrik mattallrikar svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
3115 Matservisdelar
26 delar, Höganäs, 1970-tal. Diameter: 16-24 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 19:59